W dniu 16 kwietnia br. w uczelnianej Galerii Na Poddaszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Wandy Agnieszki Brzozowskiej „Moje wewnętrzne Ja”.

Pani Agnieszka pracując w szkole prowadziła lekcje z zakresu techniki, plastyki oraz zajęcia dodatkowe w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile „Zręczne ręce”. W 1996 r. rozpoczęła przygodę ze sztuką. Od zawsze marzyła, aby malować. Artystka często wraca wspomnieniami do chwil z dzieciństwa, kiedy wykonywała prace pomocnicze w warsztacie tkackim, czerpiąc naukę od swojej Babci Helenki.

W swoim dorobku artystycznym wykorzystuje akryle, pastele oraz temperę. Malarstwo temperowe było wiodącą techniką malowania w okresie średniowiecza. To najczęstsza i najtrwalsza technika, obok woskowej. Słowo „tempera” pochodzi od łacińskiego „temperare” – mieszać. W nomenklaturze naukowej pod nazwą „tempery” rozumie się technikę, której spoiwem jest naturalna lub sztuczna emulsja. Tempera w wykonaniu Pani Agnieszki stanowi niezwykle misterny proces, który daje wspaniałe efekty końcowe. Zwiedzających zachwyciła precyzyjna kreska, szrafowany (kreskowy) sposób tworzenia, a  także malowanie laserunkowe lub kryjące.

Pani Agnieszka przez pewien okres czasu eksperymentowała z decoupagem - techniką zdobienia polegającą na naklejaniu na dekorowanym obiekcie warstw cienkiego papieru, między innymi serwetek oraz sztuką ręcznie wykonywanych ozdób ze sznurka, bez pomocy igieł, szydełek czy innych dodatkowych narzędzi – makramą.

W okresie tym powstało wiele fantastycznych dzieł zdobiących rodzinny dom Pani Agnieszki.

Artystka interesowała się również tworzeniem witraży, stanowiących ozdobne wypełnienie okna i wykonanych z kawałków kolorowego szkła. To także technika malarska zaliczana do malarstwa monumentalnego. Witraże Pani Agnieszki odznaczają się wielkimi walorami dekoracyjnymi, spotęgowanymi grą przenikającego z zewnątrz światła.

Uczestnicy wtorkowego wernisażu podziwiali: przyrodę, przepiękne pejzaże, barwne krajobrazy, malownicze kwiaty, a także martwą naturę.

Inspirację dla artystki stanowią wielcy twórcy: Vincent Willem van Gogh - holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. oraz Oscar Claude Monet – francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

Zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudziło dzieło „Głębia oceanu” wykonane techniką pouringu, charakteryzującą się sposobem tworzenia obrazów poprzez rozlewanie farb. Farba uzyskuje płynność dzięki połączeniu ze specjalnym medium (pouring medium). „Akryle mieszam z płynem do określonej konsystencji i wylewam na obraz” – mówi Pani Agnieszka.

Od 2022 r. artystkę pochłonęła sztuka tworzenia ikon. Stąd też podjęła kształcenie w Szkole Pisania Ikon w Obrze w Klasztorze Paulinów. Pani Agnieszka wykorzystuje tradycyjną metodę tempery jajecznej wraz ze złoceniami. „Aby napisać ikonę muszę być w odpowiednim nastroju. Ważna jest w tym momencie duchowość, wewnętrzne wyciszenie, odpowiedni klimat” – stwierdza artystka.

Pani Agnieszka jest człowiekiem wielu pasji. Na co dzień uprawia szeroko pojęte aktywności np. Nordic Walking, prowadząc od 9 lat grupę nordicową. Jest instruktorem, trenerem oraz sędzią w zakresie treningu z kijami „Marsz po zdrowie”. Wprawnie zdobywa szczyty górskie pokonując szlaki turystyczne wyposażone dla celów autoasekuracji w stalową linę tzw. via ferraty.

Artystka będąc wybitnym architektem krajobrazu, uzyskała I miejsca za najpiękniejszą aranżację ogrodu w Gminie Szydłowo w 2023 r. Serdecznie gratulujemy! Prywatnie jest Mamą dwóch wspaniałych córek i Babcią czterech wnucząt. Kocha Rodzinę, spokój w swoim ogrodzie i radość biegających wnuków.

Spotkanie uświetnił występ muzyczny Pani Agnieszki Kopacz, animatorki, autorki piosenek dla dzieci, a od 2024 r. pracownika naszej Uczelni. Serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do dnia 13 maja br., w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Tekst i zdjęcia: Ewa Fijałkowska

 

 

Galeria zdjęć

W dniu 1 marca br. w Galerii Na Poddaszu Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile odbył się wernisaż wystawy „Trzech Prezesów” Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej: Wacława Kubskiego – artysty plastyka, Prezesa Zarządu Krajowego ZPARP, Piotra Kubickiego – absolwenta naszej Alma Mater oraz Wojciecha Ościka.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełnił Jego Magnificencja Rektor Akademii Nauk Stosowanych dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS.

Pan Wacław Kubski jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie na Wydziale Pilotażu. Uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka otrzymał od Ministra Kultury w 1989 r.  Malarstwo sztalugowe uprawia od 1966 r. Jest pomysłodawcą, wieloletnim organizatorem znaczących wydarzeń artystycznych m. in. jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Salon Wielkopolski”. Wielokrotny Laureat Nagród Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starosty Pilskiego oraz  Prezydenta Miasta Piły. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a także Medalem ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zorganizował i prowadził około 70 plenerów plastycznych. Pan Wacław fascynację sztukami pięknymi wyrażał poprzez kolekcjonowanie obrazów oraz własną twórczość. Swoje dzieła tworzył w konwencji realistycznej z elementami symbolizmu, surrealizmu, abstrakcji, kubizmu, op-artu, pop-artu oraz collage’u. Na wernisażu zachwycił nas cyklem dzieł „Dziury ozonowe”, „Anioł Maśluszczaka” – ukazujący wieś Kanion, w której odbywał się jeden z plenerów malarskich, a także „Droga”. Twórczość Pana Wacława Kubskiego stanowi szerokie spektrum tematów i kierunków. Polskie pejzaże, rozległe krajobrazy, architektura wsi świetnie korelują z zastosowaną przez artystę szeroką paletą barw.

Odbiorcy niezwykle zainteresowali się również twórczością Wojciecha Ościka, który przedstawił w małych formach wykonanych techniką olejną pejzaże futurystyczne, elementy marynistyki oraz portrety. Zwiedzających urzekł akryl „Przed domem”, którego inspiracją był letni pobyt w Chorwacji. Pan Wojciech pędzlem tworzy zaskakujące dla widza obrazy i wizje, w których podświadomie wpływa na odbiór i interpretację. Uprawia malarstwo sztalugowe, najczęściej na płótnie w konwencji realistycznej. Ulubione tematy to architektura śródziemnomorska. Amatorsko uprawia malarstwo  od 1980 r. Również jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie na Wydziale Pilotażu. W 2013 r. uzyskał tytuł artysty plastyka. Udział w  chodzieskim plenerze zaowocował obrazem ,,Marzenie o tramwaju” nagrodzonym na Ogólnopolskim Biennale Plastyki w Grodzisku Wielkopolskim w 2014 r. Pan Wojciech czynnie uczestniczy w działalności pracowni malarskiej znajdującej się w placówce Uniwersytetu Adama Mickiewicza  w Poznaniu - oddział w Pile, gdzie współpracuje z gronem artystów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile. Jest aktywnym członkiem Grupy Plastycznej ,,Eskadra”, której celem jest popularyzacja tematyki lotniczej w malarstwie. Społecznie pracuje w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego.

Zwiedzających urzekł warsztat artystyczny Piotra Kubickiego – artysty malarza z pasji.  Pan Piotr jest absolwentem Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. W okresie edukacji poświęcał swój czas na działalność aktywistyczną i charytatywną. Jego abstrakcyjne prace skupiają się na wyrażaniu niewypowiadanych odczuć za pomocą barwnych płaszczyzn. W swojej twórczości ukazuje motywy dualizmu człowieka, jego wewnętrznego rozłamu pomiędzy dobrem a złem, czy filozoficzne rozważania nad eschatologią i solipsyzmem. Obrazom Piotra Kubickiego bliżej jest do wizualizacji utworów muzycznych niż do malarstwa akademickiego. „Istotą jest doznanie sensualne. Piękno struktury formalnej ma większe znaczenie niż iluzoryczność obrazu” – stwierdza artysta.

Wszyscy Panowie należą do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej, którego pomysłodawcą i założycielem był Pan Wacław Kubski. Związek zrzesza twórców – artystów plastyków i posiada oddziały w całej Polsce: Koszaliński, Pilski, Warszawski, Łódzki, Śląski, Wrocławski, Wieluński, Chodziesko-Czarnkowski. Najwyższym wyróżnieniem Związku jest Członkostwo Honorowe, a najwyższą nagrodą ,,Złota Sztaluga”.

Zarząd Krajowy występuje o odznaki honorowe dla artystów: ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”, ,,Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, ,,Gloria Atris”, jak również o nagrody Starosty Pilskiego i Prezydenta Miasta Piły.

Od 1990 r. nieprzerwanie funkcję Prezesa ZPARP pełni Pan Wacław Kubski. Prace dla Związku wykonywane są społecznie.

Świetnie prezentowały się gościnnie wystawione dzieła Zdzisława Waltera z Łodzi, Sławomira Wiśniewskiego z Los Angeles oraz Danuty Grabowskiej z Laskowa.

Dziękujemy za przybycie członkom Uniwersytetu III Wieku w Pile, Nadnoteckiego Uniwersytetu III Wieku oraz artystom plastykom, przyjaciołom Galerii Na Poddaszu, młodzieży akademickiej oraz członkom Studenckiego Koła Naukowego Argentorat wraz z Opiekunem Naukowym Panią mgr Bożeną Andrzejewską.

Piątkowy wernisaż uświetniły występy wokalne młodych artystek pod kierunkiem Pani Iwony Brandenburger z Pilskiego Studio Talentów: Oliwii Wieczorek, Larisy Grams oraz Agaty Brandenburger. W wykonaniu solistek usłyszeliśmy : „Przytul mnie mocno”, „Życia mała garść”, „Wschodami gwiazd” oraz utwór z repertuaru francuskich gwiazd. Oliwia i Agata są laureatkami Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury, natomiast Larisa jest stypendystką Starosty Pilskiego. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy za wrażliwość muzyczną, magiczną chwilę oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do 2 kwietnia br. w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Tekst: Ewa Fijałkowska

Zdjęcia: Anna Chamczyk

 

Galeria zdjęć

W piątkowe popołudnie 26 stycznia br. w Galerii Na Poddaszu ANS w Pile odbył się wernisaż wystawy Związku Polskich Twórców Sztuki „Rondo Sztuki – Konfrontacje”. Kuratorem wystawy była Prezes ZPTS, Pani Magdalena Ścieżyńska. Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełnili: Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak, Starosta Pilski – Eligiusz Komarowski oraz Starosta Grodziski – Mariusz Zgaiński. ZPTS będąc Stowarzyszeniem zrzesza twórców z różnych dziedzin sztuki, plastyków, fotografów, literatów. Związek wspiera, promuje oraz integruje różne środowiska twórcze. Jest również organizatorem plenerów malarsko-rzeźbiarskich, wernisaży wystaw.

„Rondo Sztuki – Konfrontacje” stanowi pokłosie cyklicznego wydarzenia kulturalnego, na trwałe wpisanego w kalendarz Grodziska Wielkopolskiego. Wystawa zachwyciła abstrakcyjną fotografią, genialną rzeźbą z kamienia (ceramika, granit) i metalu, autorstwa Norberta Sarneckiego – twórcy ławeczki Staszica na Placu Konstytucji 3 Maja w Pile, malarstwem olejnym i akrylowym, grafiką komputerową, muzyką i poezją.

Świetnie prezentowały się dzieła wykonane intarsją - techniką zdobniczą, znaną już w starożytności i polegającą na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Wstawki umieszczone zostały w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu (Zenon Pląskowski „Kontrabasista’, „Pianista”).

W malowniczy, pogodny, pełen wrażliwości nastrój wprowadziły zwiedzających dzieła Bronisława Pilicha  „W nieznane”, Barbary Drzemickiej-Kardasz „Nad rzeką Biebrzą”, czy też Ryszarda Pozdrowicza „Leśna droga”.

Sympatycy sztuki odnaleźli materię dźwiękową w „Muzyką Malowane” Małgorzaty Zgoła, a twórczość poetycka Dominiki Wróbel otworzyła umysły odbiorców na piękno w szerokim aspekcie.

Duchową ucztę dostarczyły ręcznie wykonane, na drewnie, certyfikowane, oryginalne ikony z wykorzystaniem tradycyjnych technik bizantyjskiego malarstwa tablicowego: „Matka Boża Karmiąca”, „Archanioł Michał”, „Vera Icon” Małgorzaty Cichoń.  W procesie tworzenia zastosowano temperę jajową (pigmenty mineralne na bazie żółtka jaja kurzego oraz wina), deskę lipową ze szpongami, pokrytą gruntem (kreda i klej króliczy). Techniką mieszaną posłużono się na etapie złocenia.

Zainteresowanie wzbudziły rzeźby Agaty Urbańskiej-Krasowskiej: samolot oraz statek z elementami ceramiki wykonane przy użyciu dłuta, młotka, szlifierki, a czasami nawet spawarki.

Koneserzy sztuki okrzyknęli przysłowiową  wisienką na torcie „Alicję” Elżbiety Wiśniewskiej, która pobiła rekordy oglądalności.

Połączenie nietradycyjnego wykonawstwa na szofarze z innowacyjnym użyciem gitary akustycznej i efektów elektronicznych uświetniło piątkowy wernisaż. Duet Nata & Evgeny to połączenie vocalu, perkusji, piszczałki z gitarą i elektroniką. Muzycy świetnie zestawili różne instrumenty perkusyjne z wyjątkową barwą i techniką wokalną tworząc podkłady do materiałów video, spektakli teatralnych, filmów, a także kreacji Brakhot – performansa na podstawie autentycznego biblijnego tekstu. Owacjom nie było końca!

Dziękujemy za przybycie dostojnym gościom: Staroście Pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu, Komendantowi Komendy Powiatowej Policji w Pile, młodszemu Inspektorowi - Marcinowi Kowalskiemu oraz artystom plastykom, przyjaciołom Galerii Na Poddaszu, młodzieży akademickiej oraz członkom Studenckiego Koła Naukowego Argentorat.

Patronat medialny nad wydarzeniem pełniła TVP3.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do końca lutego br. w godzinach pracy Biblioteki Głównej ANS oraz do odwiedzenia Internetowej Galerii Twórców Sztuki, gdzie można nabyć dzieła znakomitych artystów.

Tekst i zdjęcia: Ewa Fijałkowska

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"