Misterne portrety, świetna gra cieni, doskonała precyzja... Karolina Klejna - młoda, utalentowana mama dwójki wspaniałych synów, zachwyciła nas swoją pasją i zamiłowaniem do rysunku. Posługuje się z niebywałą lekkością i swobodą kredkami oraz ołówkiem i jak, mówi "tworzenie stanowi dla mnie przyjemność, niemalże zabawę". Jej zainteresowania artystyczne są wielorakie, począwszy od wikliniarstwa po malarstwo akrylowe i olejne. Choć jest samoukiem i rysuje od niedawna, jej warsztat artystyczny jest mistrzowski, profesjonalny i niezwykle zręczny.
Karolina organizuje i prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, a także szkolnym w wielu placówkach kulturalno-oświatowych na terenie powiatu pilskiego, które cieszą się zainteresowaniem wśród małych artystów.
"W wypełnionym dniu, zarówno obowiązkami i wychowywaniem moich pociech, każdą chwilę wolną spędzam tworząc", podkreśla Karolina.
Spotkanie uświetnił solowy koncert Martyny Michalak, uczennicy klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Pile, która swoją wirtuozerią i subtelną barwą głosu oczarowała zebranych gości.

Galeria zdjęć z wystawy

Z okazji obchodów 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, Galeria Na poddaszu wraz z pracownikami Biblioteki zorganizowała wystawę „Migawki z 15-lecia Biblioteki Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile”. Inauguracja wernisażu odbyła się w październiku br. i zgromadziła młodzież studencką, licealistów z pilskich szkół, nauczycieli akademickich oraz była świetną okazją do spotkań, a także wspomnień wielu ludzi związanych z tworzeniem Biblioteki i działalnością na rzecz jej rozwoju.

Galeria zdjęć z wystawy

Ośnieżone szczyty, dziewicze krajobrazy, zielone lasy, pachnące łąki, łagodne zbocza porośniętych krzewami winorośli… Gruzja - uroczy kraj pełen bardzo starych zabytków i przemiłych ludzi. O państwie położonym na granicy zachodu i wschodu, pomiędzy dwoma morzami, u stóp malowniczych, potężnych gór Kaukazu opowiadał Piotr Piotrkowski, autor wystawy fotograficznej „Gruzja – pejzaże z podróży”, której wernisaż odbył się 22 maja br. w Galerii Na Poddaszu pilskiej PWSZ.
Gruzja ze stolicą w Tbilisi, granicząca z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, na południu z Armenią i Turcją jest państwem prawosławnym. Szczególną rolę odgrywa Gruziński Kościół Prawosławny i Apostolski, a także Patriarchat Gruzji – jeden z kanonicznych kościołów prawosławnych, będący równocześnie jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich.
Stosunkowo niewielkie terytorium Gruzji zostało podzielone na 2 republiki autonomiczne – Abchazję i Adżarię, 9 regionów administracyjnych (odpowiednik polskich województw) oraz 9 tzw. terytoriów miejskich. Zarówno regiony administracyjne, jak i republiki autonomiczne składają się z jednostek niższego rzędu zwanych rejonami.
Pan Piotr przedstawił nam niezwykle ciekawą prezentację multimedialną, będącą utrwalonym zapisem miejsc, które wraz z grupą przyjaciół zwiedził podczas kilkukrotnych wyjazdów do kraju słynnych win i przepysznej kuchni.
Jedną z największych zalet Gruzji jest brak tłumów turystów, podróżuje się bezpiecznie i przyjemnie. Ludność składająca się z Gruzinów, Azerów, Ormian, Turków , Ostyjczyków, jak i również Rosjan jest ogromnie gościnna.
„Naszą podróż rozpoczęliśmy w Kutaisi - mieście położonym w zachodniej Gruzji nad rzeką Rioni, które od 2012 r. jest siedzibą Parlamentu Gruzji. W mieście znajdują się wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Katedra Bagrati i Monastyr Gelati” – mówi pan Piotr. „Dotarcie do odległych zakątków i pokonywanie dalekich tras na terytorium Gruzji odbywało się dzięki wypożyczonemu w tym celu samochodowi” – relacjonuje artysta.
Zgromadzeni goście z zapartym tchem podziwiali malownicze ujęcia Kaukazu Wielkiego - łańcucha górskiego w Azji, rozciągającego się między morzami: Czarnym i Azowskim na zachodzie, a Kaspijskim na wschodzie, Kaukazu Małego – położonego na granicy Kaukazu i Wyżyny Armeńskiej. Zainteresowanie wzbudziły kadry z Tbilisi – stolicy, a zarazem największego miasta Gruzji położonego nad rzeką Kurą: Aleja Szoty Rustawelego – główna arteria miasta, Gruzińskie Muzeum Narodowe, kościół Kaszweti, Teatr im. Szoty Rustawelego, Opera im. Paliaszwiliego, Galeria Malarstwa i Filharmonia, a także Plac Wolności z Miejskim Ratuszem i pomnikem św. Jerzego. Warto zobaczyć prawosławną Katedrę Świętej Trójcy, starożytną Twierdzę Narikala, składającą się z dwóch otoczonych murem części, usytuowaną na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Nieopodal Tbilisi znajduje się łatwo dostępna Przełęcz Dżwari (Krzyżowa).
Miłośnicy sztuki podziwiali zdjęcia z Gruzińskiej Drogi Wojennej - starożytnego szlaku, słynącego z przepięknych widoków oraz oryginalnych zabytków, twierdz, kościołów, obronnych baszt. Ogromne emocje wywołały ujęcia masywu Kazbeku z lodowcem Gergeti, drzemiącego wulkanu zbudowanego z law trachitowych, jednego z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją.
Nie sposób być w Gruzji i nie zobaczyć…Batumi, położonego w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego. Trzecie, co do wielkości miasto kraju (po Tbilisi i Kutaisi), siedziba Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego. Do najważniejszych atrakcji miasta należą: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, Uniwersytet, synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, a także ogród botaniczny. Pan Piotr przybliżył uczestnikom spotkania charakter i historię wielu wyjątkowych miejsc m. in. Adżarii - republiki autonomicznej w Gruzji, leżącącej nad Morzem Czarnym. Tutaj znajdują się liczne uzdrowiska i ośrodki wypoczynkowe. Wybrzeże jest głównym ośrodkiem uprawy herbaty i roślin cytrusowych (rosną tu eukaliptus i bambus). Uprawia się tu również tytoń, zboża, warzywa, rośliny lekarskie i winorośl. Tereny te świetnie służą hodowli bydła, drobiu oraz pszczelarstwu.
Widoki zapierające dech w piersiach, wulkaniczne wąwozy, niewysokie pasma górskie – to Dżawachetii – przeuroczy region w południowej Gruzji, ze stolicą w Achalciche. Zwiedzających zafascynowały unikalne walory naturalne i przyrodnicze Parku Narodowego Bordżomi-Charagauli, jednego z największych w Europie. Podziw wśród gości wzbudziły świetne fotografie skalnego miasta - Wardzia, klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji nad rzeką Kurą.
Swoistego rodzaju perełką dla podróżników i turystów, jak stwierdził nasz artysta, jest wysokogórski region Gruzji – Swanetia. Izolacja Swanów przyczyniła się do ukształtowania regionalnych cech, a mianowicie praktykowania zwyczaju krwawej zemsty rodowej tzw. vendetty. Region Górnej Swanetii, ze względu na liczne zabytkowe cerkwie i baszty obronne oraz wyjątkową kulturę został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachwyt również wywołało wyjątkowe miejsce, łączące unikalne tradycje i nieskażoną przyrodę – Tuszetia – jeden z najpiękniejszych regionów Gruzji. Uwagę gości skupiły zdjęcia przedstawiające widok na monumentalną Szcharę od strony gruzińskiej - najwyższy szczyt Gruzji i trzeci, co do wysokości szczyt Kaukazu (5193 m n.p.m).
Pan Piotr, wraz ze współuczestnikami wypraw, zachęcając zebranych do odwiedzenia Gruzji, chwalili wyśmienite gruzińskie potrawy: chaczapuri - placek z nadzieniem (np. ser, fasola, mięso), czy też chinkali - rodzaj pierogów z mięsem, grzybami lub serem. Społeczeństwo gruzińskie słynie ze swojej gościnności: „Tradycją jest gruzińska uczta – supra, obwarowana określonymi rytuałami, stanowiąca tło dla ważnych wydarzeń w życiu Gruzinów. Przebieg supry nadzoruje tamada - mistrz ceremonii. Byliśmy bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w suprze” - mówią podróżnicy.
Goście przy akompaniamencie gruzińskiej muzyki dyskutowali, delektując się wyśmienitym gruzińskim winem.
A więc zapraszamy do Gruzji – malowniczego kraju winem i jadłem płynącego oraz do obejrzenia wystawy, którą można podziwiać do 27 czerwca br. w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Galeria zdjęć z wystawy

Małgorzata Borsukiewicz i Krzysztof Kloskowski …łączy ich wspólna pasja, miłość do sztuki, nieprzeparta chęć tworzenia … i choć pochodzą z innych miejscowości – Małgosia z Piły, Krzysiu z Bydgoszczy – to przyjaźń, a także członkostwo w Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej sprzyja ich rozwojowi artystycznemu.
Wernisaż wystawy „Galopem w kubizm” odbył się w piątkowy wieczór, 27 lutego br., i zgromadził szerzę miłośników malarstwa. Galeria „Na Poddaszu” miała zaszczyt gościć już na swoich deskach Małgorzatę Borsukiewicz. „Mimo wszystko kobieta” to wystawa, którą artystka oczarowała publiczność w 2013 r. i która na trwałe zapisała się w naszej pamięci…
W ówczesnym momencie tworzenia, inspiracją dla naszej artystki była portrecistka malująca z charakterystyczną dla Art Deco manierą, przedstawiająca figury ludzkie nieco w geometrycznych kształtach - Tamara Lempicka, oraz austriacki malarz, grafik, symbolista, wybitny przedstawiciel secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu - Gustav Klimt, a także Alfons Mucha - malarz, grafik, również czołowy przedstawiciel secesji.
Obecnie dzieła tworzone przez artystkę stanowią odzwierciedlenie jej osobistych pomysłów, wizji „to, co tworzę jest po prostu moje” – mówi Małgosia.
Kolekcję tworzą 2 bloki tematyczne: malarstwo kubistyczne oraz portrety koni. „Inspiracją do namalowania ostatnich obrazów był wypoczynek u zaprzyjaźnionego właściciela przepięknej stadniny koni” – uchyla nam rąbka tajemnicy Krzysztof Kloskowski. Artyście jest szczególnie bliski portret i człowiek. „Ten rodzaj sztuki jest bardzo wymagający, albowiem musi oddawać charakter portretowanej osoby. To stanowi dla mnie osobistego rodzaju mobilizację do doskonalenia moich umiejętności” – stwierdza artysta. W swojej twórczości dotykał wielu obszarów tematycznych m. in. świetnie czuje się w marynistyce.
Kubistyczne malarstwo Małgosi charakteryzuje się geometrycznymi schematami, analizą intelektualną, odrzuceniem reguł perspektywy oraz swoistego rodzaju uproszczeniami elementów kompozycji. Kubizm jest kierunkiem w malarstwie i rzeźbie, który rozwinął się we Francji, na początku XX wieku. Za jego twórców uważa się Pablo Picasso i Georges Braque.
U podstaw kubizmu leży zasada, że obiekt malarski zostaje rozbity na szereg osobnych płaszczyzn, brył oglądanych w różnym oświetleniu, które następnie są przedstawiane obok siebie na płótnie. W efekcie uzyskujemy pełniejszy obraz analizowanego obiektu.
Nurt ten przyczynił się wraz z impresjonizmem i ekspresjonizmem do rozwoju Pierwszej Awangardy. Chociaż sam nie zaliczał się do sztuki awangardowej, dzięki zastosowaniu nowych technik takich jak: deformacja, dekonstrukcja i kolaż, wywarł wielki wpływ na nowoczesną estetykę. Kubizm był inspiracją i impulsem do rozwoju takich kierunków jak: konstruktywizm, futuryzm, ekspresjonizm, kubizm w architekturze.
Odbiorców niezwykle zainteresowały ciekawe wypowiedzi naszych artystów przeplatane krótkimi epizodami z ich życia. Krzysztof maluje od 12 lat, z wykształcenia jest ekonomistą i właścicielem firmy „Galeria Portretu Klosart” w Bydgoszczy oraz ukończył cukiernictwo. Mieliśmy wielką przyjemność skosztować wspaniałych wypieków artysty…bardzo dziękujemy.
Bohaterowie naszego wieczoru podzielili się z nami swoimi wrażeniami z dotychczasowych wystaw i plenerów.
Spotkanie uświetnił recital Dominiki Wróbel – wykładowcy historii, pedagoga w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigii w Pile, która przeniosła nas w liryczny, sentymentalny nastrój. W wykonaniu Dominiki usłyszeliśmy największe przeboje Anny Jantar, Edyty Górniak i Czesława Niemena. Wokalista zachwyciła wszystkich gości brzmieniem swojego głosu. Dziękujemy za moc wzruszających doznań.
Było nam niezwykle miło gościć pana Wacława Kubskiego – Prezesa Krajowego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej oraz rodziny naszych artystów, bliskich, znajomych, przyjaciół Galerii ”Na Poddaszu”.
Ekspozycję można podziwiać do 31 marca br. Serdecznie zapraszamy!

Galeria zdjęć z wystawy

The North Fashion to grupa młodych, uzdolnionych ludzi tworzących Studenckie Koło Naukowe Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Koło powstało jesienią 2013 r. W swoim dorobku mają Pokaz Mody w Teatrze Variete Muza zorganizowany w lipcu 2014 r., czy też Wystawę Istota Rzeczy, która odbyła się w koszalińskim muzeum w lutym ubiegłego roku. Kolejnym wyzwaniem jest cykl wystaw, obejmujących miasta: Szczecin, Piłę, Koszalin pt. ”Wystawa mobilna ubioru i biżuterii”.
Galeria Na Poddaszu, po raz kolejny miała przyjemność gościć Joannę Haracewiat, która jako projektantka tworzy unikatową biżuterię inspirując się naturą, korą drzew. Joasia przełamuje swoistego rodzaju stereotypy poprzez rozbudowane i łączone formy. Niewątpliwie kolekcja ta symbolizuje więź człowieka z przyrodą. Zwiedzających zainteresował proces technologiczny powstawania biżuterii „Tworząc kolię najpierw dokonuję szkicu, następnie wycinam blachę w ustalonym kształcie, poleruję, a pozostałą część wybijam stosując specjalistyczny młotek jubilerski. Podkład stanowi blacha aluminiowa, otwory wykonuję piłką” mówi artystka. Biżuterii z mosiądzu dodaje uroku częściowe oksydowanie – barwienie na czarno. Również niezwykle oryginalnie prezentował się naramiennik z białego i czarnego silikonu.
Kolekcję inspirowaną geometrią, symetrią i nowoczesną architekturą przedstawiła Marcelina Kakowska „uwielbiam kolory, faktury i kontrasty, tworzenie zestawień dla uzyskania ciekawych efektów i sposobów eksponowania sylwetki”. Marcelina świetnie dokonała połączenia bieli i chabrowego błękitu oraz zestawienia płaskich i trójwymiarowych płaszczyzn.
Zachwyt wśród odbiorców wzbudził pierścionek wykonany ze srebra przystrojony hodowlaną perłą, naszyjniki z wykorzystaniem druku 3 D oraz inspirowana strukturami organicznymi kolia z mosiądzu autorstwa Natalii Rawskiej.„Pragnę by tworzone przeze mnie unikatowe formy biżuterii współgrały z kobiecym pięknem. Inspirację stanowią dla mnie także pręciki kwiatów, ich płatki czy łodygi” stwierdza projektantka.
Kolekcja „Kague” to błyskotliwe i ciekawe, nieco awangardowe i ekstrawaganckie projekty Sary Betkier, charakteryzujące się żywymi barwami oraz połączeniem kontrastujących tkanin: wełny, lateksu, jedwabiu. Mottem przyświecającym marce „Betkier” jest: „Odwaga, Niezależność, Kobieta, Świadomość, Szaleństwo”.
Juliana Pietrzak projektując próbuje wykraczać poza granice dotychczasowego wyobrażenia o modzie „sylwetki diagonalis to w dużej mierze indywidualna interpretacja układu diagonalnego”. Dzięki połączeniu materiału sportowego ze skórą naturalną, Juliana uzyskała określony efekt kreacji zarówno gustownych, jak i niezobowiązujących. Projektantka kieruje swoją kolekcję do kobiet odważnych i niezależnych.
Kolekcja May Way Agnieszki Żal przekonuje odbiorcę, iż odzież odblaskowa może być ciekawym, wzbogacającym stylizacje dodatkiem, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo. Inspiracją do jej stworzenia był ulubiony deseń w groszki. Kolekcję charakteryzuje przerysowana góra oraz niepowtarzalność wzorów ułożonych z różnej wielkości odblaskowych kół i pasów.
Na uwagę zasługuje również wyostrzona, nieco przerysowana kolekcja Klaudii Jadczak, ukazująca dwuwymiarowość w trójwymiarze i skierowana do młodych, energicznych ludzi, mających dystans do swojej figury „tworząc linearne rysunki dążyłam do idealnego odwzorowania ich w rzeczywistości” mówi artystka.
Kolejna z projektantek – Wiola Jędrzejczak jest twórczynią letniej kolekcji Holo, przedstawiającej wykroje łączące cięcia proste, jaki i obłe w jedno. Wiolę interesuje wzajemne oddziaływanie faktur, wzorów, osobliwego kroju. Lubi rzeczy ciekawe, oryginalne, nadające się do noszenia.
„Wystawa mobilna ubioru i biżuterii” jest wyrazem ogromnej pasji, chęci tworzenia, entuzjazmu, zaangażowania i umiejętności na najwyższym poziomie członków Studenckiego Koła Naukowego.
Spotkanie uświetnił Wojciech Beszterda - wybitny fotografik, który nie krył swojego uznania dla młodych projektantów rozmowom w kuluarach nie było końca.
Życząc dalszych sukcesów i satysfakcji zapraszamy do zwiedzania wystawy, która eksponowana będzie w Galerii Na Poddaszu do 09.02.br.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"