Obie panie są członkami Stowarzyszenia Plastyków AZYL, łączy je miłość do przyrody oraz natury, i jak, mówią nasze artystki - ...było im po drodze... - wernisaż wystawy Janiny Smolicz-Papiór oraz Marii Jabłońskiej odbył się 8 listopada 2013 r. w Galerii "Na Poddaszu".
Pani Janina, już w szkole podstawowej, wyróżniała się spośród innych uczniów talentem oraz spojrzeniem malarskim. Szkoła średnia to dalszy rozwój uzdolnień, widzenia barw i kolorów. Artystka uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych m. in.: w Muzeum Śremskim, Śremskiej Bibliotece Miejskiej. Świetnie wykonała niezwykle ciekawy cykl prac w sepii z motywami śremskimi z okazji Dnia Śremu w 2009 r. Jej ostatnia wystawa, w rodzinnym mieście - Jastrowiu, miała charakter podsumowujący dorobek artystyczny ostatnich trzech lat. W twórczości pani Janiny dominują kompozycje malowane z natury, a więc drzewa, kwiaty, pejzaże ("Buki", "Aleja w Parku Kórnickim", "Bez w Białym Wazonie"), uschematyzowane panoramy miast (Zielona Góra, Jastrowie), a także malowane ołówkiem portrety (Poli Negri, Marylin Monroe).
Janina Smolicz-Papiór, wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Plastyków AZYL, uczestniczy w plenerach organizowanych w kraju, jak i za granicą. Artystka z przymrużeniem oka, tak oto opisuje ostatni plener w swoim wierszu (fragment):

"Mała wieś, co się zowie Kamienica
W niej jest harcerska stanica
Tutaj tydzień trwa już plener
Jest malutki taki feler
Deszczyk pada wciąż i wieje
Takie sobie tu maluję dzieje!
Lecz Nina, szefowa
To kobieta bardzo miarowa
Goni wszystkich by malować
A my, jednak wolimy balować".

W dorobku artystycznym pani Janiny znajdują zastosowanie róznorodne techniki, począwszy od oleju na płótnie "Martwa natura", przez akryl "Niebieska aleja jesienią" - metoda szpachelkowa, skończywszy na suchej pasteli - ujmujący kunsztem artystycznym cykl "Jesień": "Sudeckie topole", czy "Jezioro leśne". Artystka wzoruje się również na dziełach znanych i powszechnie uznanych malarzy, Tamary Łempickiej, Salvadora Dali.
Maria Jabłońska to człowiek z pasją, utalentowana, twórcza, romantyczna dusza. Wychowując troje wspaniałych dzieci, wieczorami misternie malowała obrazy igłą - haft krzyżykowy, czerpiąc wzory najpierw z prasy, a później już tworzyła obrazy z naniesioną farbą. "Pragnęłam od zawsze malować farbami. Przypadek sprawił, że spotkałam artystów ze Stowarzyszenia Plastyków AZYL i "chwyciłam bakcyla" - mówi pani Maria. Nasza artystka jest dumna ze swoich góralskich korzeni, "to właśnie dzięki nim mam w sobie trochę talentów" - stwierdza. Maria Jabłońska uprawia technikę olej na płótnie, a szczególną uwagę i podziw zwiedzających wzbudziły "Rozlewisko" oraz "Polskie wierzby". Pani Marii, zarówno w życiu, jak i działaniu przyświeca złota myśl Thomasa Edisona "Kiedy w pełni zdecyduję, że dany rezultat jest wart osiągnięcia, zaczynam robić próbę za próbą, aż go osiągnę".
W ciepły nastrój wprowadził nas występ szkolnego zespołu wokalnego AKCENT, działający od 1999 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigii w Pile pod kierunkiem wybitnego nauczyciela muzyki z wieloletnim stażem, pani Doroty Fąs. Zespół reprezentują: Martyna Michalak, uhonorowana zaszczytnym tytułem "Muzycznej Perełki Roku" za wybitne osiągnięcia artystyczno-muzyczne oraz Paulina Pasternak, uczennica II klasy gimnazjum Zespołu Szkół nr 2. Dziewczęta biorą udział w realizacji założeń programowych grupy muzycznej i wykazują się samodzielnością, pomysłowością, jak i kreatywnością muzyczną. Mają na swoim koncie szereg znaczących osiągnięć - I miejsca i tytuły laureata w konkursach, przeglądach i festiwalach muzycznych na szczeblu miejskim, powiatowym oraz wojewódzkim. Wkładają serce i trud w przygotowanie uroczystości, apeli, czy też imprez okolicznościowych w szkole oraz środowisku lokalnym. Martyna i Paulina wykonały: "Hallelujah", "Małe tęsknoty" i "List do matki". Dziękując za występ dziewczętom i pani Dorocie, życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Wernisaż uświetniła obecność bliskich i przyjaciół artystek, miło nam było gościć panią Ewę Sitarz - zastępcę Prezesa Stowarzyszenia Plastyków AZYL oraz Prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. zw. dr hab. inż. Henryka Tylickiego.

Galeria zdjęć z wystawy

Galeria "Na poddaszu" miała zaszczyt gościć wybitną artystkę, pedagogoga, rodowitą pilankę - Lucynę Pach, której wernisaż wystawy pt." WIDZĘ..." malarstwo, odbył się w dniu 18 października 2013 r. Pani Lucyna ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wynikiem bardzo dobrym uzyskała w zakresie grafiki projektowej w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego.
Artystka zajmuje się rysunkiem, malarstwem, plakatem oraz działalnością pedagogiczną. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych: w Pile, Bydgoszczy, Warszawie, Kołobrzegu, Łodzi, Poznaniu, Wilanowie, Licheniu, Legnicy, Cuxhaven, Schwerinie.
Za osiągnięcia twórcze i pedagogiczne, a także ogromny wkład w krzewienie kultury, Lucyna Pach została uhonorowana licznymi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami m.in.: Nagrodami Prezydenta Miasta Piły za twórczą działalność oraz osiągnięcia wyróżniające pilską kulturę, jak i osiągnięcia w pedagogicznej sferze kultury, Nagrodą Starosty Powiatu Pilskiego również za osiągnięcia twórcze i pedagogiczne w dziedzinie kultury, Nagrodami Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Pile za wzorową pracę dydaktyczno - wychowawczą, duże zaangażowanie i działalność artystyczną, Nagrodą Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Pile, a w 2004 r. została uhonorowana tytułem "Człowiek Roku" w dziedzinie kultury.
Na uwagę zasługuje opinia Rafała Boettner-Łubowskiego, który stwierdza, iż prace prezentowane przez Lucynę Pach w ramach wystawy "WIDZĘ..." zdają się w pełni kontynuować określoną formułę stylistyczną oraz akcentowaną metaforyczno - symboliczną otwartość przekazu. W jego ocenie, wątek łączenia osobistych przeżyć artystki z udaną próbą dążenia do uniwersalizacji stanowi swoistego rodzaju uogólnienie zawartego w nich przekazu. "Owa harmonijna koegzystencja tego, co osobiste i emocjonalne z tym, co refleksyjne i uogólnione z całą pewnością decyduje w tym przypadku o sile emanacji duchowych i egzystencjonalnych prawd, zakodowanych we wspomnianych dziełach" - mówi pan Rafał.
W najnowszych obrazach Lucyna Pach wypowiada się przez pryzmat twarzy ludzkiej, stwierdzając, iż to twarz jest najpiękniejszym, złożonym arcydziełem w całej ożywionej przyrodzie, to właśnie w twarzy koncentrują się pierwiastki duchowe i fizyczne "każda twarz jest niepowtarzalna, pełna indywidualności, jest niczym księga, z której każdy może wyczytać, coś, co wydaje mu się istotne i zajmujące".
Wernisaż uświetnił występ Pauliny Grabarz - studentki III roku Lingwistyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Paulina ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Pile, a obecnie kontynuuje edukację w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na kierunku wokalno - aktorskim, w klasie śpiewu operowego. Nasza studentka występuje na kameralnych scenach wraz z zespołem Emerald Green, jest laureatką wielu konkursów poezji śpiewanej. W jej wykonaniu usłyszeliśmy "Życzenie" i "Wiosnę" Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego oraz "Close to you".
Miło nam było gościć przyjaciół artystki i Galerii "Na Poddaszu", sympatyków sztuki, Wicestarostę Powiatu Pilskiego Kazimierza Sulimę, Dyrektora Biura Wystaw Artystycznych Tadeusza Ogrodnika, a także Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Pile Zbigniewa Sabika.
Sugerując się powszechnie panującym przekonaniem, iż oczy są "zwierciadłem duszy" serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

,,…widzieć fakt w jego nagiej prawdzie jest sprawą najwyższej wagi…”
J. Krishnamurti

Joanna Haracewiat - studentka V roku Wzornictwa Przemysłowego w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Młoda, niezwykle dynamiczna, kreatywna, oryginalna, przebojowa. Jest autorką wystawy pt. "Innowacyjność formy", której wernisaż odbył się 27 września 2013 r., na deskach Galerii "Na Poddaszu" pilskiej PWSZ. Joanna od najmłodszych lat kształciła się w różnych dziedzinach sztuki, gdyż, jak mówi: "tworzenie było czymś, co ciągnęło mnie, jak magnez". Uczestniczyła w plenerach artystycznych, a także jest laureatką konkursów plastycznych. Podwaliny kunsztu artystycznego oraz fachowe przygotowanie, nasza młoda artystka, otrzymała od wybitnego nauczyciela - pani Barbary Jurys, którą mieliśmy zaszczyt gościć. To właśnie dzięki pani Barbarze, Joasia odważyła się podjąć naukę na kierunku artystycznym. "Przygodę z projektowaniem biżuterii rozpoczęłam na etapie liceum, najpierw wykonywałam kolczyki i inne ozdoby dla siebie, następnie dla znajomych. Chcąc pogłębić wiedzę o biżuterii, zapragnęłam pójść na studia" - stwierdza artystka. W tajniki rzemiosła na najwyższym poziomie, profesjonalizm i precyzyjność, Joasia została wprowadzona w Instytucie Wzornictwa, na zajęciach w Pracowni Biżuterii i Małych Form Wzorniczych, pod instruktarzem pana Emiliana Reiske. Poznała wiele technik obróbki metalu, które znalazły zastosowanie w jej projektach. Projektowana przez artystkę biżuteria najczęściej powstaje z metalu: miedzi, mosiądzu i alpaka oraz różnego rodzaju tworzyw np.: pleksa, PCV spienione, drewno. Uwieńczeniem studiów licencjackich, było misterne wykonanie przez Joannę, pięciu kolekcji biżuterii opartych na grach dziecięcych. Jej celem było stworzenie nowych form biżuteryjnych, które będą pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale stanowić będą zabawę, łamigłówkę, czy intrygę. Poszczególne elementy można rozłożyć, następnie złożyć lub nimi zagrać. Na uwagę zasługują również projektowane przez artystkę: meble, środki transportu, przedmioty codziennego użytku. Jej prace eksponowane były na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w: Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Pradze. "Nadając tytuł mojej wystawie "Innowacyjność formy", kierowałam się potrzebą kreowania nowego produktu, chodziło mi o idee, które kierują nas do codziennych doświadczeń oraz zmianę stosunku do otaczających nas rzeczy" - wyjaśnia artystka. Ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził łańcuch wykonany z klocków Domino i mosiądzu, a także łańcuch wykonany z filcu i miedzi. Joanna Haracewiat jest niewątpliwie indywidualistką, dążącą do wytyczonych celów: "chciałabym, aby moją biżuterię mógł nosić każdy, to dawałoby mi ogromną satysfakcję" - mówi artystka. Biżuteria Joanny charakteryzuje się niezwykłą zręcznością i sprawnością wykonania oraz wysokim poziomem umiejętności.
Spotkanie uświetnił występ duetu klarnetowego: Anita Hajman oraz Łukasz Gallas, którzy zachwycili nas swoim repertuarem, obejmującym utwory jazzowe oraz klasyczne, lekkie i przyjemne.
Licznie przybyli przyjaciele, rodzina oraz goście sprawili Joasi dużo radości. Życząc dalszych sukcesów naszej artystce, gratulujemy rodzicom: Krystynie i Ireneuszowi Haracewiat, tak wspaniałej i zdolnej córki.
Swoją obecnością zaszczycił nas Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej - prof. zw. dr hab. inż. Henryk Tylicki.

W dniu 12 września 2013 r., po uroczystości wręczenia dyplomów, odbył się wernisaż wystawy Mateusza Belaka pt."Rysunek". Mateusz jest tegorocznym absolwentem naszej Uczelni, studiował w Instytucie Politechnicznym na kierunku: Elektrotechnika i uzyskał tytuł inżyniera. Serdecznie gratulujemy!Nasz absolwent nie tylko jest uzdolniony w zakresie nauk ścisłych, jego pasją jest właśnie rysunek. Prace Mateusza są wykonane ołówkiem i przedstawiają martwą naturę. Młody artysta od ośmiu lat uczestniczy w zajęciach prowadzonych w Trzcianeckim Domu Kultury pod okiem wybitnej malarki, dr hab. profesor Akademii Sztuki w Szczecinie Elżbiety Wasyłyk, która uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne oraz witraż. "Pani Elżbieta pokazała mi inne spojrzenie na świat, możliwości i kierunki rozwoju. Jest moim mentorem" - mówi Mateusz. "Specyficzny styl rysowania Mateusza można określić jako hiper realizm liryczny, co oznacza, iż otaczający świat jest przedstawiony przez niego szczegółowo, realistycznie, ale w formie delikatnej, powabnej, niewyróżniającej się" - stwierdza pani Elżbieta Wasyłyk. Wystawę można podziwiać do końca września. Zapraszamy!

Galeria zdjęć z wystawy

Niemalże tradycją czerwcowych spotkań w Galerii "Na Poddaszu" był kolejny, wernisaż wystawy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupy "Malujemy, rysujemy", który odbył się w poniedziałkowe popołudnie, 10 czerwca br. Zespół istnieje i funkcjonuje od roku szkolengo 2005/2006, a zajęcia odbywają się w Pracowni Plastycznej w Szkole Podstawowej nr 5 w Pile. Grupa zrzesza osoby, które w swoim życiu wykonywały różne profesje, a teraz spełniają swoje marzenia i rozwijają drzemiące w nich zdolności plastyczne. Słuchacze: Bożena Cywińska, Regina Ankiewicz, Bożena Rak, Joanna Gasperowicz, Maria Kaszczuk, Wojciech Ościk, Jadwiga Nykiel, Maria Grabska, Krystyna Biernat, Danuta Bonarska, Gabriela Jaroszewska, Teresa Barszczewska, Bogusława Rysiewska, Bożena Matuszewska oraz Katarzyna Kozak, pracują pod kierunkiem nauczyciela plastyki, doradcy metodycznego, a także eksperta oświatowego, pani Hanny Łastowskiej. "W mojej grupie panuje atmosfera wzajemnej pomocy i życzliwości. Stawiamy sobie określone cele, które realizujemy dzięki chęci tworzenia, własnym ambicjom i osobistemu zaangażowaniu. Spotykam się z ogromną wdzięcznością wśród moich podopiecznych, którzy są zdyscyplinowani, sumienni, a jednocześnie zajęciom towarzyszy humor i uśmiech, choć podczas pracy panuje cisza twórcza" - podkreśla pani Hanna.
Funkcję kierownika administracyjnego oraz starosty grupy pełni Maria Kaszczuk: "Od momentu, kiedy zaczęłam malować moje spojrzenie na świat uległo zmianie, zauważam intensywność i odcienie kolorów. Zajmuję się malowaniem pejzaży, stosuję technikę pastela sucha, a moje plany dotyczą doskonalenia umiejętności posługiwania się techniką akwareli. To właśnie podczas czytania książek, często odczuwam potrzebę "

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"