"Ślady na ziemi" to tytuł wystawy Bogusławy Różańskiej, której wernisaż odbył się w dniu 28 listopada br. w Galerii "Na Poddaszu". Artystka współpracuje od wielu lat z Galerią pilskiej PWSZ, czego wyrazem jest kolejny wernisaż jej malarstwa zorganizowany przez Galerię "Na Poddaszu". Pani Bogusia jest nauczycielem plastyki w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigii w Pile oraz pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych "Jelo".
"Ślady na ziemi" stanowi cykl dzieł powstałych na przestrzeni 6. lat (2008-2014). Natura, pejzaż lub jego fragment, krajobraz to główna tematyka zaprezentowanych prac techniką olejną oraz akrylową.
Artystka wprawnie, niemalże finezyjnie stworzyła przestrzeń malarską opartą na kontraście. Większość prac powstała podczas letnich plenerowych wyjazdów.
Mieliśmy zaszczyt gościć: Grzegorza Wądołowskiego - dyrektora Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigii w Pile, Cecylię Kraczkowską - dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Pile, wybitnego pilskiego artystę plastyka - Andrzeja Tomaszewskiego, Hannę Łastowską - organizatora i wieloletniego Prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych "Jelo" a także serdecznych, wspaniałych przyjaciół Bogusi i Galerii.
Zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wywiadu udzielonego przez artystkę: "Nasza mama - Helena, była uosobieniem talentów. Czerpiąc inspiracje z literatury tworzyła malunki, wykonywała przepiękne ozdoby bożonarodzeniowe, okazjonalne laurki z różyczkami, haftowała również ornaty".
Jak wspomina artystka "wszyscy jesteśmy obdarzeni różnorodnymi talentami": siostra Urszula - ślicznie maluje, a jej wyroby kulinarne, szczególnie cukiernicze słyną z mistrzowskiego wykonania, Małgorzata - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Jadwiga i najmłodsza - Ania. Całość dopełnia 2. kochanych braci. Spotkanie przebiegało w niezwykle przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze.
Ogromny zachwyt wzbudził występ p. Dominiki Wróbel - pedagoga, wykładowcy historii w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigii w Pile. W wykonaniu solistki usłyszeliśmy utwory sentymentalno-liryczne: "W cieniu Twoich rąk", "Kasztany" oraz "Szyby". Serdecznie dziękujemy p. Dominice za niezapomniany spektakl muzyczny.
Piątkowy wernisaż uświetniła promocja tomiku poezji "Bez makijażu" Krystyny Fatygi, pilskiej poetki o ciekawej osobowości, związanej z Dyskusyjnym Klubem Książki "Dialog" przy Regionalnym Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile. Jej wiersze o charakterze liryczno-refleksyjnym zawierają przesłanie związane z Człowiekiem, Istotą Istnienia w różnych płaszczyznach życia. "Wiersze Krystyny Fatygi ujmują lapidarnością obrazu, zaskakującymi pointami, urzekają szczerością wyznania poetyckiego. Są prawdziwe, spotykają się z żywym przyjęciem odbiorców" stwierdza w recenzji Zuzanna Przeworska. Tomik opatrzony jest świetnie harmonizującymi ilustracjami autorstwa Beaty Życkiej.
Wystawę można podziwiać do 30 grudnia 2014 r.

Galeria zdjęć z wystawy

16 maja br. w piątkowy, majowy wieczór na deskach Galerii "Na Poddaszu", odbył się wernisaż wystawy Katarzyny Monel "Przebłyski podświadomości". Katarzyna jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej o specjalności telewizyjnej Wyższej Szkoły im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest rodowitą pilanką, mieszkającą w Chodzieży, wokalistką piszącą teksty do utworów muzycznych, poetką, a przede wszystkim malarką.
Kasia w wyniku wydarzeń losowych i przeżyć, nie mogąc odnaleźć się w dorosłym życiu, musiała pokonać trudne chwile stawiając sobie określone cele i wyzwania...w efekcie odniosła ZWYCIĘSTWO!...
Zapragnęła malować, przelać na płótno kolor z wizji sennych. Dzięki wsparciu bliskich, a szczególnie kochającej i wspaniałej Mamy, a zarazem Przyjaciółki - mogła zrealizować swoje marzenia. Każdy obraz stanowi swoistego rodzaju poszukiwanie drogi do samej siebie. Każde dzieło jest promieniem podświadomości, zapisem emocji. Narodzinom talentu, pierwszym krokom w świecie sztuki towarzyszyła ukochana Babcia Kasi (to właśnie z tego okresu pochodzi "Matka Boska bez Twarzy").
Wystawa ma szczególny charakter, albowiem jest zwrócona do...CZŁOWIEKA, JAKO WARTOŚCI NAJWYŻSZEJ. Jak mówi artystka "Wszystko, co przeszłam w życiu pozwoliło mi zrozumieć, kim jestem i odnaleźć miejsce w którym się teraz znajduję. Dzięki przeszłości wiem, na kogo mogę liczyć, znając smak cierpienia". Zachwyt wśród odbiorców wzbudził warsztat artystyczny Kasi, bardzo podobał się tryptyk Miłość - Pożegnanie uczuć - Drzwi do Piekieł Podświadomości. Spotkaniu towarzyszyły ożywione dyskusje oraz ciepła atmosfera.
Wyjątkowy i niepowtarzalny wymiar spotkaniu nadała Kurator wystawy, Pani Iwona Jurewicz - Orędowniczka, Ambasadorka działań na rzecz pomocy bliźniemu, poszanowania godności drugiego człowieka. W swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę zauważenia faktu, iż wśród nas są ludzie samotni, potrzebujący wyciągnięcia pomocnej dłoni, okazania życzliwości i sympatii. Słuchacze przyjęli przekaz Pani Kurator gromkimi brawami, niekryjąc wzruszenia.
"Po zakończeniu wystawy w Galerii Na Poddaszu, Kasia przekaże dziesięć obrazów Towarzystwu Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej na rzecz budowy hospicjum w Pile" - stwierdza Pani Iwona Jurewicz.
Niezapomniane przeżycia muzyczne, magiczną chwilę dostarczył nam Dawid Guoh, absolwent Szkoły Muzycznej w Pile, kompozytor, zafascynowany muzyką rockową, metalową, jak i elektroniczną oraz współczesną poważną, który przedstawił utwór "Improwizacja w pięknym stroju". Serdecznie dziękujemy. Wystawę można podziwiać do 13 czerwca 2014 r. Zapraszamy!

Ewa Jabłońska, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, ukończyła studia podyplomowe z zakresu sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Ponadto posiada dyplom architekta krajobrazu. Wielokrotna uczestniczka kursów szkoleniowych dla twórców, pedagogów, animatorów oraz multiplikatorów kultury i sztuki. Pani Ewa jest autorką wystawy pt. "Spotkałam kobietę ...", której wernisaż odbył się w dniu 7 marca br. Piątkowe spotkanie stanowiło nawiązanie do Dnia Kobiet. Za pierwowzór Dnia Kobiet można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie - Matronalia, było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Jednakże początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych i zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki.
Motyw kobiety jest nieodłączną częścią takich tematów, jak miłość, macierzyństwo, rodzina. Postać niewiasty może być zarówno natchnieniem, muzą, aniołem, jak i femme fatale, czy nowoczesną feministką. To właśnie kobieta była przedmiotem uwielbienia średniowiecznych liryków, obiektem renesansowej miłości, przyczyną cierpień i adresatem barokowych komplementów oraz przedmiotem sentymentalnych westchnień. Nie można stworzyć jednolitego portretu kobiety, albowiem kobiety ukazywane były w literaturze i sztuce w różny sposób. Antyk kreował niewiastę silną i niezależną, bohaterki pojawiające się w starogreckich tragediach często mocą duchową i intelektualną przewyższały mężczyzn. Natomiast w kręgu biblijnym silne kobiety niosły przede wszystkim zniszczenie.
Artystkę inspiruje bogate wnętrze kobiety: "kobiety są niezwykle ciekawe, interesujące, a ich świat jest jakże inny od świata mężczyzn" - mówi Ewa Jabłońska. Pani Ewa uwielbia malować portrety, czego dowodem jest świetnie odtworzone przez nią dzieło Jana Vermeera, malarza holenderskiego pt. "Dziewczyna w czerwonym kapeluszu".
W twórczości Ewy Jabłońskiej szczególna ranga nadana jest właśnie ludzkiej postaci, którą artystka bardzo lubi przedstawiać doskonale operując efektami światła, kontrastami świetlnymi, czy też głębokimi cieniami.
Wystawione dzieła stanowią pewnego rodzaju drogę życiową artystki, poprzez narodzenie i podkreślenie roli kobiety, otwarcie się, spełnienie, przemijanie az do chwili nadchodzącego odejścia ...
Pani Ewa nawiązując do malarstwa surrealistycznego, wyraża również fascynację malarstwem francuskim. Wzorem dla artystki są wielcy świata sztuki, a więc Rembrandt - jeden z największych artystów europejskich i światowych, Leonardo da Vinci - włoski malarz renesansowy. Nie sposób nie wspomnieć o bliskich artystce nurtach reprezentowanych przez jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku - Jacka Malczewskiego, najwybitniejszego polskiego portrecistę XIX wieku - Henryka Rodakowskiego, czy też polskiego malarza, fotografika, dramaturga i filozofa - Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Niewątpliwie ogromny wpływ na rozwój artystyczny Ewy Jabłońskiej miał kilkuletni pobyt w USA, gdzie artystka należała do Amerykańskiego Związku Artystów "Lemon Street Gallery" w Kenosha w stanie Wisconsin, gdzie w 2007 roku miała wystawę indywidualną.
Obecnie artystka jest nauczycielem w Zespole Szkół nr 1 w Pile i prowadzi lekcje plastyki oraz zajęć artystycznych związanych ze sztuką współczesną w przestrzeni publicznej. W 1997 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Piły w uznaniu twórczej i organizacyjnej działalnosci w sferze kultury. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO.
Wernisaż uświetnił występ Aleksandry Fijałkowskiej - studentki I roku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która zaśpiewała utwory Adele "Someone like you", Birdy "Skinny love" oraz Anny Jantar "Moje jedyne marzenie".
Składamy serdeczne wyrazy podziękowania panu Edwardowi Hoppe, który wiele pracy, trudu i zaangażowania wkłada w przygotowanie ekspozycji.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dziękujemy za tak liczne przybycie bliskim i przyjaciołom artystki oraz Galerii "Na Poddaszu".

Galeria zdjęć z wystawy

6 grudnia w Galerii „Na poddaszu” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile odbył się wernisaż wystawy znanego grafika, malarza i rysownika Andrzeja Masianisa, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta pochodzi z Piły, swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W Galerii „Na Poddaszu” dominuje grafika i rysunek, w których możemy podziwiać wspaniały warsztat artysty. W podejmowanych tematach widać motywy związane z chrześcijaństwem, fascynację sztuką gotyku i baroku. Bliski jest mu temat literatury i mitologii Słowian. Znajdziemy nawiązanie do tradycji i symboliki wolnomularskiej, a także inspiracje horrorem.
Nie mam jednoznacznej wizji w swoich pracach. W niektórych jestem bliższy chrześcijaństwu, w innych deizmowi. Najważniejsza jest strona estetyczna, chociaż symbole religijne czy filozoficzne są kuszące i czasami je wykorzystuję. /A.Masianis/

Wystawa, na której można zakupić wystawione grafiki i rysunki, będzie czynna do 3 stycznia 2014 r.
Bożena Kaczmarek

Galeria zdjęć z wystawy

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"