W piątkowe, mroźne popołudnie 30 listopada br. w Galerii Na Poddaszu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile gościliśmy Małgorzatę Hryncewicz i Tomasza Nawrot – artystów, których nie tylko połączyło wzajemne uczucie, ale i miłość do sztuki. Pani Małgosia jest autorką zdjęć oddających piękno naszego miasta i okolic, a Pan Tomasz twórcą malarskich dzieł o tematyce marynistycznej. Obydwoje jednogłośnie twierdzą, iż Malowanie obrazów i robienie zdjęć nie oznacza, że rozumiemy wszystko, co widzimy. Jest to jedynie droga do przeniknięcia tajemnicy świata. Chcemy w nią wejść z pokorą, by siebie wyrazić”. Pani Małgosia wraz z Panem Tomkiem kilka lat temu przeprowadzili się do Piły. Panią Małgosię urzekły krajobrazy, park miejski jak i położenie geograficzne naszego miasta. W szczególności jednak, rzeka Gwda w różnych porach roku.

Pani Małgosia doskonaląc swój warsztat ukończyła kurs fotograficzny. Świetnie operuje grą świateł, barw. Jest autorką strony facebookowej Piła nad Gwdą. Strona ta zyskała wielu sympatyków z regionu, a także z kraju i z zagranicy np. Włoch Niemiec, Anglii, Grecji. Obserwatorzy strony są niezwykle wdzięczni pani Małgosi, iż mogą podziwiać miejsca przepełnione wspomnieniami, w których kiedyś żyli, czy też są im po prostu bliskie. Urozmaicenia nadają krajoznawcze zagadki Pani Małgosi, w których żywo uczestniczą sympatycy strony facebookowej. „Interesuje mnie również historia Piły, jej losy przedwojenne. Lubię oddawać klimat takich miejsc” – mówi artystka. Natomiast Pan Tomek uraczył nas arcymistrzowskim oddaniem klimatu morza – tego łagodnego, jak i groźnego, wzburzonego. Zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził tryptyk „Podczas burzy” i misternie namalowane statki. Niewątpliwie dorobek artystyczny Pana Tomka jest fenomenalny i perfekcyjny.

Spotkanie uświetnił recital solowy Magdaleny Kujawskiej – studentki 3. roku Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, która zaśpiewała przeboje Franka Sinatry i Marilyn Monroe.
Wystawie towarzyszyło motto jednego z amerykańskich producentów filmowych, legendy animacji i filmu, reżysera, scenarzysty, przedsiębiorcy, filantropa Walta Disneya „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”. Tym optymistycznym akcentem serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, którą można podziwiać do końca stycznia 2019 r. w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Galeria zdjęć

Klęska wszystkich zaborców w I wojnie światowej stworzyła szansę na wskrzeszenie Polski a konflikt, w którym wzięły udział mocarstwa zaborcze, stał się nadzieją na niepodległość. Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka, stąd też odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. W listopadzie 1918 roku, po 123. latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość.

Tak opisał Jędrzej Moraczewski nastrój entuzjazmu i wzruszenia, jaki ogarnął naród polski w dniu 11 Listopada 1918 r.

„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

Wystawa „Odzyskanie niepodległości w oczach ówczesnych” autorstwa Pani Ireny Łosoś – Dyrektora Biblioteki Głównej ANS w Pile oraz Pani Bożeny Kaczmarek – zastępcy Dyrektora Biblioteki Głównej, została przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w historii narodu polskiego. Wystawa składa się z 11 plansz, na których zostali przedstawieni twórcy polskiej niepodległości a przede wszystkim ich poglądy, wypowiedzi: Józef Piłsudski, Józef Haller, Roman Dmowski, Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Eugeniusz Kwiatkowski. Co prawda, w/w różnili się politycznymi poglądami a także politycznymi wyborami, jednakże ich zasługi dla powstania niepodległej Polski i jej rozwoju są niezaprzeczalne.

„Wystawa jednocześnie stanowi przyczynek do zainteresowania się biografiami, a zarazem dokonaniami ludzi walczących o niepodległość na tle historii II Rzeczypospolitej. Jest także swoistym hołdem złożonym tym osobom. Opracowując materiał do wystawy korzystałyśmy przede wszystkim z księgozbioru naszej Biblioteki Uczelnianej, jak również z materiałów zawartych w „Księdze Pamiątkowej 1918-1928. Dziesięciolecie Polski Odrodzonej". Zależało nam na faksymiliach dokumentów i zdjęć, by móc uchwycić klimat tamtych lat" – mówi Pani Kurator wystawy Irena Łosoś.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy do Auditorium Maximum do 30 listopada br.

Galeria zdjęć z wystawy

W dniu 12 kwietnia 2018 r. w Galerii Na Poddaszu odbyło się spotkanie z Panem Arthurem Eldarem. Pan Arthur przedstawił swoją prywatną kolekcję prezydentów amerykańskich, uwiecznioną na zdjęciach, znakach pocztowych, monetach, medalach, w listach oraz książkach.

Pan Arthur Eldar urodził się w Poznaniu. Po ukończeniu Technikum Geodezyjnego w Warszawie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam też zdobywał poszczególne etapy edukacji. Począwszy od Loop College, University of Illinois w Chicago, poprzez Georgia Institute of Technology w Atlancie, czy też Kennedy-Western University w Boise Idaho.

Podczas pobytu w Stanach nasz prelegent umiejętnie wykorzystał zdobytą wiedzę z działalnością w biznesie. W firmach amerykańskich pełnił funkcję projektanta elektrowni jądrowych, zajmował się wdrażaniem programów dla doradców finansowych. Na Amerstate University w Racine Wisconsin piastując posadę Dyrektora ds. Edukacji, otrzymał stanowisko profesora.

Po 48 latach Pan Arthur wrócił do kraju i osiedlił się w Pile. Obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Pile. Posiada wiele pasji. Lubi historię, sztukę, sport i świetnie gra w brydża. Jest szczęśliwym dziadkiem Kingi i Maksa. Życiowe motto Pana Arthura brzmi: „Bądż sobą i uwierz w siebie. Ciesz się z tego, co masz dzisiaj”.

Wykład Pana Arthura „Prezydenci amerykańscy i ich związek z Polską - American Presidents and their relationship with Poland”, wygłoszony w j. polskim i angielskim, spotkał się z żywym zainteresowaniem przybyłej młodzieży akademickiej z Instytutu Stosowanych Studiów Społecznych oraz studentów z zagranicy, odbywających naukę na kierunku Filologia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile, w ramach programu Erasmus.

Pan Arthur Eldar w sposób niezwykle ciekawy ukazał historię prezydentów amerykańskich od czasów pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona, w którego armii walczyli Kazimierz Pułaski oraz Tadeusz Kościuszko, aż po 45. Prezydenta USA – Donalda Trumpa. Wśród poruszonych wątków historycznych znalazła się m. in.: afera Watergate związana z Richardem Nixonem, wojna secesyjna, polityka Abrahama Lincolna, zamachy na Johna F. Kennedy’ego w Dallas, Jamesa Garfielda.

Minutą ciszy, zgromadzeni w Galerii na Poddaszu, uczcili obchodzoną w dniu 12 kwietnia 2018 r. 73. rocznicę śmierci 32. prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta – uczestnika konferencji jałtańskiej 1945 roku.

Prelekcja zakończyła się dyskusją.

Przybyli studenci wraz z pracownikami Uczelni podziwiali różnorodność i bogactwo unikatowych zbiorów w kolekcji Pana Arthura: misternie wykonane monety, pamiątkowe medale i banknoty, listy oraz dokumenty o historycznej wartości, portrety, a także albumy.

Wystawa będzie eksponowana do 30 maja 2018 r. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania, w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Galeria zdjęć z wystawy

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"